Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Základní škola > Aktuality ZŠ > EXKURZE - PRAHA

EXKURZE - PRAHAV pátek 13. 10. v 5 h ráno se žáci 9.A rozjeli do našeho hlavního města. Náš stálý průvodce Prahou p.uč. Vlk onemocněl, a tak žáci netrpělivě čekali, kdo ho nahradí. Nakonec měli velkou radost, že p.uč. Mudrová přislíbila, že pojede.

     Vstávání bylo kruté, ale na nádraží dorazili všichni včas. Cesta byla dlouhá. Stihli jsme poslouchat písničky, dívat se na seriály, hrát hry na mobilech, nastudovat si jídelní lístek z KFC a vybrat si nejvýhodnější menu.

     Praha nás přivítala zataženou oblohou, ale to nám vůbec nevadilo. S nadšením jsme se vydali po naplánované trase. První zastávka byla na Václavském náměstí u sochy sv. Václava, kde jsme si prohlédli také budovu Národního muzea. Potom jsme pokračovali k Lucerně. Tam jsme udiveně hleděli na zavěšenou sochu sv. Václava na mrtvém koni od sochaře Davida Černého. Cesta pokračovala přes Karlovo náměstí Resslovou ulicí k pravoslavnému kostelu sv. Cyrila a Metoděje. O každé významné stavbě, památce nebo ulici měl jeden z žáků připravený referát se základními informacemi. Tady jsme připomněli atentát na Heydricha, film Operace Anthropoid a ukázali si úkryt sedmi parašutistů v kryptě kostela. Po smutné vzpomínce na hrdinský čin československého odbojového hnutí jsme si prohlédli Tančící dům, budovu Národního divadla, Betlémskou kapli a došli až k orloji na Staroměstské náměstí. Tam už se scházely davy cizinců a turistů a netrpělivě čekaly až se rozezní ťukání kostlivce a celý orloj se dá do pohybu. Potom jsme přešli Karlův most, na Kampě jsme si připomněli herce a zakladatele Osvobozeného divadla Jana Wericha u jeho domu a vyfotili se u Lenonovy zdi. Naší další zastávky na Malostranském náměstí jsme se nemohli dočkat, protože jsme se těšili na slíbený rozchod a polední přestávku s obědem.

    Spokojeni s plnými žaludky jsme se vydali po starých zámeckých schodech k Pražskému hradu, navštívili jedno magické místo se zvláštní ozvěnou, prošli si gotický chrám sv. Víta, Zlatou uličku a vězení Daliborku. Naše cesta dál pokračovala k Židovskému Městu, kde jsme se zastavili u Staronové synagogy, připomněli si Goléma a rabího Lowa a pokračovali Pařížskou ulicí k Václavskému náměstí. Posledním důležitým bodem našeho programu byly nákupy v obchodních domech.  A pak už nás čekala jen dlouhá cesta domů. Unaveni, ale spokojeni, obohaceni novými poznatky, jsme nastoupili do vlaku směr Bohumín.

Mgr. L. Ptáková