ABECEDA PENĚZ

18.06.2020 11:43

Co je to půjčka? Co jsou investice, počáteční vklad, zadlužení? Jak nakládat s penězi?  Kolik peněz budu potřebovat, aby prosperovalo mé podnikání?

Na tyto a podobné otázky týkající se financí hledali odpovědi v tomto školním roce žáci 4. ročníku naší školy v rámci projektu České spořitelny Abeceda peněz.

Na počátku bylo důležité dobře promyslet podnikatelský plán, vybrat si takový druh podnikání, na jehož konci budou produkty, které se budou skutečně a dobře prodávat. Žáci v rámci příprav na rozjezd svého podnikání podnikli exkurzi v místní pobočce České spořitelny a měli tak příležitost nahlédnout pod pokličku chodu banky.

Česká spořitelna dětem v rámci projektu poskytla půjčku podloženou řádnou smlouvou. Úkolem celoročního úsilí dětí bylo za vypůjčené peníze rozjet své podnikání a investovat peníze tak, aby byl výsledkem dostatek peněz nejen na vrácení půjčky, ale také na předem stanovenou pozdější investici v rámci školní třídy. Děti tak měly v plánu nejen školní výlety, nebo například finanční pomoc potřebným.

Pod bedlivým mentorským vedením svých třídních učitelek si žáci založili vlastní firmu, v jejímž rámci se rozhodli podnikat. Vznikly tak firmy Miska, Picture shop či Šikulové a děti se pečlivě připravovaly a ještě více těšily na jarní jarmark, kde své výrobky měly prodávat.

Člověk však míní, ale život mění a veškeré plány na finální realizaci projektu v podobě jarního jarmarku zpřetrhal coronavirus.

I přesto snaha dětí nevyšla nazmar. Naučily se více o penězích přemýšlet, mnohdy si uvědomily jejich dosud neobjevenou hodnotu. Vědí, že při podpisu smlouvy musí číst veškeré informace a to i ty psané nejmenším písmem zcela pod čarou. Stejně tak, jako že naoko se tvářící rychlá nepromyšlená půjčka se může jako mávnutím kouzelného proutku proměnit v cestu di finanční propasti. A to jsou nepochybně znalosti a zkušenosti k nezaplacení, které v běžném životě bezpochyby mohou zúročit.

Lenka Strýčková

https://youtu.be/jegiGO22udk