JSI_USER

29.03.2016 07:11

Ve čtvrtek 17. března 67 žáků 9., 8. a také 7. tříd zhlédlo v ostravské Staré aréně zajímavé divadelní představení. Hra nese název "#jsi_user" a s herci pražského divadla Ypsilon ji nastudoval režisér Braňo Holiček. Hlavní myšlenkou projektu „Seznam se bezpečně“ Martina Kožíška ze společnosti Seznam.cz  je upozornit mladé diváky (a nejen je) na nebezpečí netolizmu, chorobné závislosti na internetu, na sociálních sítích.

Hra „přivádí na jeviště nejen tragický životní příběh Michala Kolesy, démona českého internetu a jeho nejznámější oběti, ale především zcela autentickou komunikaci na sociálních sítích, kde je možné díky anonymitě dát průchod nejprimitivnějším pudům“ (Divadlo žije! – 18. 3. 2014). Michal Kolesa byl duševně nemocný člověk neschopný běžné komunikace, sociální kontakty si vynahrazoval na internetových fórech. Neměl kamarády, známé, ale spoustu „přátel“…

            Představením jsme byli nadšeni, žáci i pedagogové, a mluvili jsme o ní i v následujících hodinách. Ocenění si zaslouží jak zajímavý aktuální obsah, který zaujal bez výjimky všechny, tak neotřelá, moderní forma zpracování. Někteří jsme sice z počátku nebo v některých okamžicích děj nechápali, ale rychle jsme se zorientovali. Herci byli velmi dobří, sympatické bylo, že po skončení představení o své práci ochotně hovořili.

Oceňujeme, že právě žákům naší školy bylo umožněno krajskou koordinátorkou prevence rizikového chování Mgr. Andreou Matějkovou toto představení zhlédnout.

A že jsme poněkud přecenili kapacitu hlediště Staré arény? Nevadí, poznali jsme trochu jiné divadelní prostředí. Stálo to za to.