KYBERSOUTĚŽ

19.01.2023 09:58

Své znalosti a dovednosti v oblasti kybernetické bezpečnosti si mohli ověřit nejstarší žáci naší školy. Jejich vyučující informatiky je motivovali pro aktivní účast v již 7. ročníku Národní soutěže ČR v kybernetické bezpečnosti. Soutěž je organizována jako jedna z aktivit Evropského měsíce kybernetické bezpečnosti v České republice a je součástí iniciativy evropské komise European Cyber Security Challenge (ECSC) realizované evropskou agenturou pro kybernetickou bezpečnost ENISA. Hlavními garanty soutěže jsou Pracovní skupina kybernetické bezpečnosti AFCEA (Armed Forces Communication & Electronics Association), Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) a Centrum kybernetické bezpečnosti, z.ú.

Soutěžící jsou hodnoceni ve třech samostatných kategoriích: junioři, středoškoláci a vysokoškoláci. Žáci školy bojovali v kategorii juniorů.

Soutěž je rozdělena do tří kol:

  • První „OSVĚTOVÉ“ kolo proběhlo elektronicky od 10. září do 22. října 2022.
  • Druhé „VÝBĚROVÉ“ kolo proběhne elektronicky od 23. prosince 2022 do 29. ledna 2023.
  • Třetí „FINÁLOVÉ“ kolo se uskuteční 27. dubna 2023 v Muzeu Škoda Auto v Mladé Boleslavi, součástí finále bude i bohatý osvětově-odborný program.

Do sedmého ročníku soutěže se celkem zaregistrovalo 7 143 účastníků z celé ČR. Z naší školy soutěžilo 54 žáků devátých tříd. Do druhého kola postupuje v rámci celé ČR 1 570 soutěžících, z toho v kategorii juniorů – žáci do 15 let je 77 postupujících, kteří se museli popasovat s úkoly z oblastí: řízení bezpečnosti informací, principy ochrany kybernetického prostoru, právo a legislativa, kryptografie, ochrana osobních údajů, digitální stopa, národní strategie Digitální Česko. Z naší školy postupuje žákyně Sofie Atanasopulu, která v rámci Moravskoslezského kraje vybojovala krásné první místo s počtem 37,5 bodu. Třetí místo v kraji, které není postupové vybojovala s počtem bodů 26 žákyně Karolína Koždoňová.

Dne 19. 1. 2023 do školy dorazil za organizační štáb Petr Jirásek, který úspěšným děvčatům předal hodnotné ceny a současně pro žáky devátých tříd připravil zajímavou osvětovou přednášku na téma – „Aktuální hrozby a trendy v oblasti kybernetické bezpečnosti i hygieny“, během které došlo i na řadu otázek k aktuálnímu dění v on-line kybernetickém prostoru.

Mgr. M. Rosík

Podrobnosti o soutěži najdete na: www.kybersoutez.cz