Škola v přírodě - aktuálně i fotografie!

13.09.2011 11:30
FOTOGALERIE ZDE: www.mzsb.cz/album/skola-v-prirode1/#cimg9161-jpg1
 
Aktuálně: 
PO PÁTEČNÍM PROBUZENÍ NÁS ČEKALA „RYCHLÁ“ SNÍDANĚ ( VÁNOČKA, MÁSLO, DŽEM ), PROTOŽE NA PROGRAMU BYL CELODENNÍ VÝLET DO ROŽNOVA POD RADHOŠTĚM A K NAŠEMU UBYTOVÁNÍ PRO NÁS PŘIJEL AUTOBUS. PŘED ODJEZDEM JSME DOSTALI BALÍČEK S JÍDLEM NA CELÝ DEN A PAK VYJELI DO CÍLE NAŠEHO POZNÁVÁNÍ. SEZNÁMILI JSME SE ZA SLUNEČNÉHO DNE S CENTREM MĚSTA A POTÉ S DVĚMI ČÁSTMI VALAŠSKÉHO MUZEA V PŘÍRODĚ. ZAČALI JSME PROHLÍDKOU VALAŠSKÉ DĚDINY – FOJTSTVÍ, STATEK, KOVÁRNA, STODOLY, MLÝN, KOSTELÍK, ŠKOLA. PO DVOU HODINÁCH JSME PŘEŠLI DO VALAŠSKÉHO MĚSTEČKA, KDE JSME OBDIVOVALI PRÁCI ŘEZBÁŘSKÉHO MISTRA A SCHOPNOSTI VĚŠTKYNĚ. MEZITÍM JSME PROZKOUMALI ZÁKOUTÍ JEDNOTLIVÝCH STAVEB A JEJIH VYBAVENÍ. O PŮL PÁTÉ NÁS ČEKALY AUTOBUSY, KTERÉ NÁS DOVEZLY ZPĚT NA RALIŠKU. PO VEČEŘI – KUŘECÍ ŘÍZEK S BRAMBORY A SALÁTEM – JSME SLEDOVALI ZAJÍMAVÝ DOKUMENT O ŽIVOTĚ MEDVĚDŮ A POTÉ NÁS ČEKALA VEČERNÍ HRA.
SLUNEČNOU STŘEDU ZAHÁJILA SNÍDANĚ – PÁRKY A PEČIVO. PO SNÍDANI VYRAZILI PÁŤÁCI NA EXKURZI VODNÍ NÁDRŽE HORNÍ BEČVA A ČTVRŤÁCI MĚLI VYUČOVÁNÍ. SPOLEČNĚ JSME SE VŠICHNI SETKALI U OBĚDA – KUŘECÍ VÝVAR A SEGEDÍNSKÝ GULÁŠ. PO ODPOLEDNÍM KLIDU PROBĚHLO LOSOVÁNÍ DO DRUŽSTEV, KTERÁ SE ZAPOJILA DO OLYMPIÁDY V NETRADIČNÍCH DISCIPLÍNÁCH – ŠNEK, BYSTROZRAKÝ, KUCHAŘ, ŽÁBA, BAŽINA, 3 RÁNY DO…, RAK, HODINY, OPIČÁK, MÍLOVÉ BOTY. PO SPORTOVNÍCH VÝKONECH BYLA CHUTNÁ VEČEŘE – TĚSTOVINY S OŘECHY. VEČERNÍM PROGRAMEM BYLA PŘEDNÁŠKA O CHKO BESKYDY.
ČTVRTEČNÍ DEN BYL POLOJASNÝ. NA SNÍDANI JSME MĚLI TALÍŘ Z NĚKOLIKA DRUHŮ SÝRŮ. TENTO DEN SI ZÁKULISÍ VODNÍ NÁDRŽE PROHLÉDLI ČTVRŤÁCI A ŠKOLNÍ VÝUKU MĚLI PÁŤÁCI. V RÁMCI ODPOLEDNÍHO KLIDU SI ŽÁCI PŘIPRAVOVALI SVOJE ČÍSLA NA VEČERNÍ PROGRAM – TALENTMÁNII ŠKOLY V PŘÍRODĚ. ODPOLEDNE SE TŘÍDY V LESE STŘÍDALY NA EKO-HŘE „INDIÁNI“ A V MEZIČASE PROBÍHALY PŘÍPRAVY NA TALENTMÁNII. TA VYPUKLA PO VEČEŘI – ČEVAPČIČI, BRAMBORY A SALÁT. V PROGRAMU BYLA ŘADA ČÍSEL – TANEC, ZPĚV, RECITACE, KOUZELNÍCI, SPORTOVNÍ VÝKONY.
 
PONDĚLNÍ DEN MĚL BÝT PODLE PŘEDPOVĚDI POČASÍ NEPŘÍZNIVÝ, ALE I METEOROLOGOVÉ SE MOHOU MÝLIT. NEBYLO SLUNEČNO, ALE DŮLEŽITÉ JE, ŽE NEPRŠELO. PO SNÍDANI – RYBÍ POMAZÁNKA S PEČIVEM – PROBÍHALO VYUČOVÁNÍ. NA POLEDNÍM STOLE NÁS ČEKALA ZELENINOVÁ POLÉVKA, KLOPSY S RAJSKOU OMÁČKOU A TĚSTOVINY. ODPOLEDNÍ KLID JSME TRÁVILI ODPOČINKEM, ČETBOU A SPOLEČENSKÝMI HRAMI NA POKOJÍCH. POTÉ JSME SE PROŠLI NA ODPOLEDNÍ NÁKUP DO CENTRA HORNÍ BEČVY. PO VEČEŘI – RÝŽOVÝ NÁKYP – JSME SE POPRVÉ ZA POBYT KOUKALI NA TELEVIZNÍ OBRAZOVKU – FILM NA PŘÁNÍ. PO VEČERNÍ HYGIENĚ NÁS ČEKALO NOČNÍ SNĚNÍ.

 

I ÚTERÝ BYLO PODMRAČENÉ, ALE OPĚT SE NÁM VYHL DÉŠŤ. TEPLOTA KLESLA NA 17 STUPŇŮ. NA SNÍDANI BYLO PEČIVO A OBLOŽENÝ SALÁMO-SÝROVÝ TALÍŘ. DOPOLEDNE PROBÍHALA VÝUKA, KTEROU ZAKONČIL OBĚD – HRÁŠKOVÁ POLÉVKA, RYBÍ FILÉ S BRAMBOROVOU KAŠÍ A SALÁTEM. ODPOLEDNE PROBĚHLO V RÁMCI RŮZNÝCH SOUTĚŽÍ A SPOLEČENSKÝCH HER. PŘED VEČEŘÍ – ČOČKA NA HUSTO S VAJÍČKEM - JSME BYLI NA KRÁTKÉ VYCHÁZCE U PŘEHRADNÍ HRÁZE. VEČERNÍ PROGRAM BYL PO JEDNOTLIVÝCH SKUPINÁCH – PÁŤÁCI  SE VĚNOVALI ZRAKOVÝM KLAMŮM, 4.A TVOŘILA SKLÁDANÉ PÍSNIČKY A 4.B VYRÁBĚLA Z ŠÍPKŮ A JEŘABIN NÁHRDELNÍKY.

 

V NEDĚLI JSME MĚLI BUDÍČEK AŽ V 8.30 HODIN A SNÍDANI – VÁNOČKU S MÁSLEM A DŽEMEM – V 9.00 HODIN. PO SNÍDANI JSME SE HODINU VĚNOVALI ÚKLIDU OSOBNÍCH VĚCÍ NA POKOJÍCH A PŘED OBĚDEM SPORTOVNÍM AKTIVITÁM U REKREAČNÍHO STŘEDISKA. NA OBĚD BYL MORAVSKÝ VRABEC SE ZELÍM A BRAMBOROVÝM KNEDLÍKEM, KRUPICOVÁ POLÉVKA. V RÁMCI POLEDNÍHO KLIDU BYLA VYHLÁŠENA SOUTĚŽ O NEJLEPŠÍ POLOHU MRTVÉHO BROUKA. ODPOLEDNE MĚLA 4.A EKO-PROGRAM „BARVY LESA“, 4.B STAVĚLA STAVBY Z PŘÍRODNÍCH MATERIÁLŮ, 5.A SOUTĚŽILA V NETRADIČNÍCH DISCIPLÍNÁCH, 5.B SE VĚNOVALA POZNÁVÁNÍ PŘÍRODNIN A SPORTOVNÍM SOUTĚŽÍM. NA VEČEŘI BYLY PŘIPRAVENY FRANCOUZSKÉ BRAMBORY A POTÉ BYLA DISKOTÉKA.
 
PO SOBOTNÍ SNÍDANI – PAŠTIKA, MÁSLO, PEČIVO – PRO NÁS PŘIJEL AUTOBUS. PŘED ODJEZDEM JSME DOSTALI BALÍČEK S JÍDLEM NA CELÝ DEN. NEJDŘÍVE NA PUSTEVNY ODJELI ČTVRŤÁCI A PAK SE AUTOBUS VRÁTIL PRO PÁŤÁKY. VYJELI JSME Z PODMRAČENÉHO POČASÍ, ALE NA PUSTEVNÁCH NÁS UVÍTALO SLUNÍČKO A MODRÉ NEBE, KTERÉ NÁS PROVÁZELO CELÝM DNEM. VŠUDE SE POHYBOVALO VELKÉ MNOŽSTVÍ TURISTŮ, KTEŘÍ VYUŽILI KRÁSNÉ POČASÍ K SOBOTNÍMU VÝLETU DO HOR A PŘÍRODY. VYŠLI JSME K SOŠE RADEGASTA, NAKUPOVALI U STÁNKŮ NA PUSTEVNÁCH, FOTILI ZAJÍMAVÉ MOMENTKY A PAK VYRAZILI PO NAUČNÉ STEZCE ČERTŮV MLÝN NA MARTIŇÁK Z NĚHOŽ JSME SEŠLI DO MÍSTA UBYTOVÁNÍ NA RALIŠKU. TAM NÁM KUCHAŘKY PŘIPRAVILY CHUTNOU VEČEŘI – HOLANDSKÝ ŘÍZEK S BRAMBOROVOU KAŠÍ A SALÁTEM. PO VEČEŘI JSME MĚLI OSOBNÍ VOLNO.
 
PÁTEČNÍ RÁNO NÁM PŘIPRAVILO AZUROVÉ NEBE SE SLUNÍČKEM. V JÍDELNĚ JSME MĚLI VŠICHNI PŘIPRAVENI SÝROVÝ TALÍŘ. DOPOLEDNE VYRAZILA 4.B NA VÝUKOVÝ EKO-PROGRAM „LESNÍ ČAROVÁNÍ“ OSTATNÍ TŘÍDY MĚLY VYUČOVÁNÍ. DNEŠNÍ OBĚD BYL ÚČASTNÍKY ŠKOLY V PŘÍRODĚ OZNAČEN JAKO „BOMBA“ – GULÁŠOVÁ POLÉVKA A KYNUTÉ BORŮVKOVÉ KNEDLÍKY. POLÉVKU SI NĚKTEŘÍ PŘIDALI I TŘIKRÁT A VELKÝ ZÁJEM BYL I O KNEDLÍKOVÉ PŘÍDAVKY. ZBYTKY NEBYLY ŽÁDNÉ. PO ODPOLEDNÍM KLIDU ABSOLVOVALA TŘÍDA 5.B VÝUKOVÝ EKO-PROGRAM „BARVY LESA“ A OSTATNÍ TŘÍDY VYRAZILY NA KUDLAČENU, KTERÁ JE VZDÁLENA 3 KILOMETRY OD NAŠEHO UBYTOVÁNÍ. VEČEŘE  - ŠPAGETY - DNES BYLA USPÍŠENA NA PÁTOU HODINU, PROTOŽE VEČER JSME MĚLI VELKÝ TÁBORÁK. KAŽDÝ ŽÁK SI OPEKL SVŮJ ŠPEKÁČEK. VEČERKA DNES BYLA VE 20.30 HODIN.
 
ČTVRTEČNÍ RÁNO 15.9. ZAČALO PŘEKVAPENÍM – VŠICHNI SPALI AŽ DO 7.30 – POPRVÉ ZA POBYT. ZA OKNY BYLA MLHA, ALE TA USTOUPILA SLUNEČNÉMU DNI. NA SNÍDANI BYLY PÁRKY, ROHLÍKY, MÁSLO A DŽEM. DOPOLEDNE PROBÍHALA VÝUKA, TŘÍDA 5.A ABSOLVOVALA EKO-PROGRAM „BARVY LESA“ – VZNIKLY ZAJÍMAVÉ VÝKRESY KRESLENÉ PŘÍRODNINAMI. VŠICHNI SE TĚŠILI NA OBĚD – NA JÍDELNÍČKU SE OBJEVILA POLÉVKA RISI-BISI A SEKANÁ S BRAMBOROVOU KAŠÍ, SALÁTEM. PO ODPOLEDNÍM KLIDU SE PROGRAM ROZDĚLIL DO TŘÍ SKUPIN: 4.B – EKO PROGRAM „VŠEMI SMYSLY“; 5.B – NÁKUPNÍ VYCHÁZKA A SPORTOVNÍ AKTIVITY; 4.A + 5.A – PANORAMATICKÁ VYCHÁZKA PO TRASE BENEŠKY – PÁLENICE – KOTLOVÁ – RALIŠKA. NA VEČEŘI BYLY ZAPÉKANÉ TĚSTOVINY A POTÉ DLOUHO OČEKÁVANÁ DISKOTÉKA. K NAŠEMU PŘEKVAPENÍ SE NEJVÍCE LÍBILY PÍSNIČKY SKUPINY ABBA.
 
CESTA PROBĚHLA HLADCE, ŽÁDNÉ ZDRAVOTNÍ OBTÍŽE ČI NEVOLNOSTI. NA MÍSTĚ JSME BYLI ZA HODINU A PŮL.STĚHOVÁNÍ NÁRODŮ NA BUDOVU A POKOJE PROBÍHALO ZDÁRNĚ. NĚKTERÁ ZAVAZADLA NÁM DALA ZABRAT, ALE BYDLÍME. NA OBĚD BYLA ZELENINOVÁ POLÉVKA A VEPŘOVÉ NUDLIČKY S RÝŽÍ. PO OBĚDĚ JSME ABSOLVOVALI SEZNAMOVACÍ VYCHÁZKOVÝ OKRUH - LOM - PŘEHRADA - VALAŠKA - RALIŠKA. POZNÁVACÍ OKRUH JSME UKONČILI NA LESNÍM PALOUKU VÝSTAVBOU DOMKŮ PRO SKŘÍTKY. VEČEŘE SE VYDAŘILA BYLY BUCHTIČKY S KRÉMEM. VŠICHNI SI PŘIPRAVILI LOGA A OZNAČENÍ POKOJŮ. ZAHÁJILI JSME KURZ AŽUROVÉ VÝŠIVKY A VÝUKY ŠPANĚLŠTINY. POČASÍ SLUNNÉ A TEPLÉ. ZDRAVÍME VŠECHNY DOMA!!!  

 

13.9 PROBĚHL PRVNÍ VYUČOVACÍ DEN VE ŠKOLE V PŘÍRODĚ. UČÍME SE TŘI HODINY A ČTVRTOU TRÁVÍME V TERÉNU. NA OBĚD BYLA FAZOLOVÁ POLÉVKA A PŘÍRODNÍ VEPŘOVÝ PLÁTEK S BRAMBORY. PO ODPOLEDNÍM KLIDU, KTERÝ TRVAL DO ČTRNÁCTI HODIN JSME PODLE PRACOVNÍCH SKUPIN PLNILI EKO - PROGRAM. DVĚ SKUPINY VYRAZILY NA PANORAMATICKOU VYHLÍDKU - BENEŠKY. ZBYLÉ SKUPINY PLNILY ÚKOLY TEMATICKY ZAMĚŘENÉ NA SMYSLY, SKUPINOVOU KOOPERACI A TÝMOVÉ AKTIVITY. V ZÁVĚRU ODPOLEDNE KAŽDÁ TŘÍDA STAVĚLA SVOJI TŘÍDNÍ MANDALU. PO VEČEŘI - RIZOTO S OKURKEM - JSME MALOVALI KŘÍDOU NA PARKOVIŠTI "ŽIVÁ ZVÍŘATA". VZKAZ OD DĚTÍ PRO MAMINKY A TATÍNKY  - CHVÍLEMI JE NÁM SMUTNO A OBČAS UKÁPNE I NĚJAKÁ SLZIČKA, ALE NEMUSÍTE SE O NÁS BÁT, JE TU O NÁS BEZVADNĚ POSTARÁNO!!! 

 

RÁNO 14.09.2011 NÁS UVÍTALO PODMRAČNÉ POČASÍ A SPADLO I NĚKOLIK KAPEK. PO SNÍDANI – OBLOŽENÝ SALÁMOVO-SÝROVÝ TALÍŘ – NÁS ČEKALY ŠKOLNÍ POVINNOSTI. DEVÁTÁ HODINA PŘINESLA I ZVRAT V POČASÍ – JASNO A SLUNEČNO. PROTO SE TŘÍDA 5.B ZAPOJILA DO EKO-AKTIVITY „LES VŠEMI SMYSLY“ A V JEJÍM ZÁVĚRU VYTVOŘILA SVOJI TŘÍDNÍ MANDALU, KTERÁ PO VYHODNOCENÍ OBSADILA PRVNÍ MÍSTO MEZI OSTATNÍMI. NA OBĚD NÁM KUCHAŘKY PŘIPRAVILY SLEPIČÍ VÝVAR A KUŘE NA PAPRICE. BĚHEM POLEDNÍHO KLIDU SE OPĚT OTOČILO POČASÍ – ZATÁHLO SE A ZAČALO PRŠET. ODPOLEDNE JSME SLEDOVALI NAUČNÝ FILM „PRAKTICKÁ EKOLOGIE“ A SOUTĚŽILI SE ZVÍŘECÍM AUTOBUSEM. PO ODPOLEDNÍ SVAČINĚ PŘESTALO PRŠET, ŠLO SE NA VYCHÁZKU DO LYŽAŘSKÉHO AREÁLU SOLISKO. PO VEČEŘI – SMAŽENÝ SÝR S HRANOLKAMI – NÁS NAVŠTÍVIL PAN ING. FRANTIŠEK ŠULGAN Z CHKO BESKYDY. POUTAVĚ VYPRÁVĚL O OCHRANĚ PŘÍRODY, BESKYDECH, ROSTLINÁCH A ŠELMÁCH VE ZDEJŠÍ KRAJINĚ. NEJVÍCE ZAJÍMAVOSTÍ JSME SE DOZVĚDĚLI O MEDVĚDECH, ŠELMÁCH A ODLITCÍCH ZVÍŘECÍCH STOP.

 

Mgr. M. Rosík

 
Fotogalerie zde: www.mzsb.cz/album/skola-v-prirode1/#cimg9161-jpg1