ŠKOLA V PŘÍRODĚ - KARLOV POD PRADĚDEM

06.04.2017 21:00

Dnešní ráno bylo skutečně aprílové a překvapilo nás sněhovými přeháňkami. Celý den se střídaly chvíle se sluníčkem a chvíle se zataženou oblouhou a sněžením. Oproti předchozím dnům se výrazně ochladilo. Proto jsme celé dopoledne vyučovali bez vycházky ven. Po obědě - špenátová polévka a sekaná pečeně s bramborovou kaší a kompotem - nás čekal odpolední klid a následně příprava na logistické jištění zítřejšího návratu - balení kufrů. Snad se nám podařilo nabalit vše do správných kufrů. Zítra dobalíme věci osobní hygieny, pyžama, přezutí a můžeme uzavírat kufry. Po balícím odpoledni jsme se sprchovali, svačili a sledovali animovaný film. Následovala večeře - těstoviny se sýrovou omáčkou a brokolicí. Poslední večer byl věnovám vzpomínkám na pobyt - sledování fotografií z minulých dní a prezentace o zdejším pobytu. Vrcholem bylo předání cen, diplomů, odměn a medailí za soutěže v jednotlivcích i týmech. Předpokládaná doba příjezdu k budově školy je v době mezi 12.00 a 12.30 hodin. Těšíme se na všechny!

Přes večerní hromy a blesky v noci nepršelo a přivítalo nás znovu téměř jasno. Dopoledne probíhalo vyučování, které všechny třídy zakončily na čerstvém vzduchu v blízkosti našeho ubytování - hřiště, les, sportovně-relaxační areál. Po návratu do budovy se všichni naobědvali - hrachová polévka a kuřecí maso po čínsku s rýží - a odpočívali během odpoledního klidu. V jeho závěru se venku začalo velmi rychle zatahovat a následně se ozvalo hromobití, které se blížilo a přineslo bohaté srážky. Hustý déšť a bouřka byla důvodem změny odpoledního programu - místo procházky jsme se věnovali četbě, řešení eko-listu, hrám na posílení logiky a paměti, kreslení, společenským hrám. Žáci ze Starého Bohumína vyrazili na plavání v hotelovém bazénu. Opět jsme se sešli u svačiny a v podvečer i u večeře - fazolový guláš s chlebem. Večerní program byl zaměřen na tanec a zpěv.

Dnes nás přivítala polojasná obloha, která se během dne vyjasnila a bylo opět příjemné teplo se sluníčkem. Počasí jako malované na výlet, který jsme uskutečnili po dnešním obědě. Předtím však probíhalo vzdělávání dle jednotlivých tříd. Oběd /frankfurtská polévka a vepřové maso na kmíně s těstovinami/ proběhl ve dvou časech, aby byl možný plynulý přejezd do cíle našeho výletu. Všichni byli zvědaví a natěšení na hrad Sovinec. Při vstupu do areálu hradu se nám věnoval pan kastelán, který nás na průzkum vypravil s hradním průvodcem. Bašty, vyhlídková místa, nádvoří, děla, výstavní prostory, rytířský sál, hradní cisterny, bývalé konírny - dnes muzeum lesnické školy, purkrabství, hladomorna - některá z našich zastavení. Největším lákadlem byl výstup na hradní dominantu - věž. Museli jsme udolat 103 schodů, ale měli jsme nádherný výhled do jarní krajiny. Mnozí udělali útratu i při nákupu upomínkových předmětů, pohlednic nebo turistických známek. Po návratu jsme svačili a hodinku do večeře prožili u společenských her. Po večeři - jablková žemlovka - si program připravily paní vychovatelky.

Kolem sedmé hodiny ranní prošla Karlovem menší dešťová přeháňka, ale pak se znovu vyčasilo. Bylo polojasno, ale už se nám ochladilo. Po snídani jsme zahájili vyučování. V rámci dopoledního vzdělávacího bloku se všechny skupiny průběžně vystřídaly v lese, kde byla připravena INDIÁNSKÁ HRA. V lese bylo ve vymezeném prostoru rozmístěno 15 karet s úkoly, které bylo nutno vyhledat a následně vyřešit. Vítězové jednotlivých skupin budou oceněni při závěrečném hodnocení. Všichni jsme se sešli u oběda - česneková polévka, kuřecí madailonky na slanině s rýží a kompotem. Po odpoledním klidu jsme šli na poslední nákupy do prodejny v Malé Morávce. Současně jsme se zastavili i na dětském hřišti. Žáci druhých tříd si byli zaplavat v bazénu. Po návratu zpět jsme sledovali krátkou kreslenou pohádku, svačili, doplňovali pobytový deník, psali dopisy a pohledy. Po večeři - zapečený květák se sýrem a brambory - jsme soutěžili a získávali cenné body a žetony pro jednotlivé týmy.

 

Nedělní ráno jsme si prodloužili a budíček stanovili až na osm hodin. I neděle k nám byla velmi příznivá a celý den byl zalitý sluncem a mírným vánkem. Dopolední program jsme zahájili po snídani dle jednotlivých skupin pobytem v přírodě - terasa, herní koutek, relaxační sportoviště a les u naší budovy. Během dopoledne jsme střídali činnosti a aktivity, každý si přišel na své. Po obědě - pórková polévka a vepřová plec na smetaně s houskovým knedlíkem a poledním klidu jsme společně prozkoumali Kapličkový vrch a přilehlý přírodní amfiteátr. Přes louku a les jsme dorazili k vodním mlýnkům na potůčku, které se nám podařilo zprovoznit. Po návratu na terasu proběhla soutěž týmů - módní přehlídka - prezentace modelů do přírody a pro sportování. Cestou nám vytrávilo a těšili jsme se na večeři - špenát s brambory a vajíčky. Večerní program byl pro mnohé těžkou volbou. Žáci si mohli zatancovat na diskotéce, nebo mohli sledovat film.

Aprílová sobota se vydařila, užili jsme si opět slunečních paprsků. První den nového měsíce jsme po snídani zamávali našim menším kamarádům z MŠ, kteří se vydali na cestu k domovu. Následoval dopolední program - soutěže, kvízy, kreslení křídami, četba, sportování na hříšti v rámci jednotlivých skupin. Ve svých řadách jsme uvítali nového účastníka školy v přírodě z druhé třídy, který se rychle zabydlel a také paní učitelku Fulnečkovou. Po obědě - koprová polévka a rybí filé s brambory, jsme si připravili batůžky, které jsme doplnili odpolední svačinou /obložený chléb/, pitím a vyšli na výlet. Našim cílem se stala rozhledna Na Vyhlídce v obci Dolní Moravice, místní části Nová Ves. Téměř všichni žáci se byli podívat na nádherné výhledy do zdejší krajiny z jejího vrcholu. Mezi výrazné a pozorovatelné objekty patřil: Uhlířský vrch u Bruntálu, Velký a Malý Roudný, Slezská Harta, hřeben Hrubého Jeseníku, nový sportovní areál v obci Dolní Moravice - Avalanche. Po návratu jsme povečeřeli - boloňské špagety se sýrem a sledovali pohádku.

Poslední březnový den byl velice slunečný s mírným vánkem. Po budíčku a rautové snídani jsme zahájili vyučování. Žáci ze Starého Bohumína dokončili svůj ekoprogram. Druháci a čtvrťáci dnes obědvali - bramboračka a vepřová pečeně s rýží - již v 11.30 hodin. Důvodem bylo načasování na autobusový spoj do Karlovy Studánky. Celá prohlídka poklidného lázeňského městečka se nesla v pohodovém duchu. Lázeňské budovy, vodopád, geologická expozice, focen1í s Pradědem, pitný pavilon, návštěva informačního střediska a především nákup lázeňských oplatků se stal součástí dnešního výletu. I dnes nás po celou dobu pobytu doprovázely žáby a jejich kvákání. Při sportování na hřišti jsme okoukli i místo jejich dočasného pobytu a nalezli značné množství žab v rybníku i jeho okolí. Zaregistrovali jsme i velký počet jejich rosolovitých vajíček. Po návratu jsme svačili a odpočívali až do večeře - zapékané brambory a okurek. Ostatní prožili odpoledne soutěží a žáci pátých tříd stihli i hotelový bazén. Po večeři jsme plnili BOBŘÍKA ODVAHY - šli jsme se projít lesem s baterkami.

Čtvrteční ráno bylo podmračené. Dopoledne několikrát mírně přeprchalo a mrholilo. Nám však počasí nedělalo žádný problém, neboť za námi dorazil Michal Ulrych z CHKO Jeseníky se svojí přednáškou o místních přírodních zajímavostech. Květena a zástupci živočichů včetně zvukových ukázek byly vítaným zpestřením našeho programu. Pan Ulrych odpovídal na řadu zvídavých otázek našich žáků. V druhé části dopoledne probíhalo školní vyučování a žáci ze Starého Bohumína měli svůj ekoprogram. Na oběd dnes kuchaři připravili vývar s nudlemi a pečené kuřecí stehno s brambory. Po odpoledním klidu nám začalo přát i počasí. Vyčasilo se, bylo polojasno a bez srážek. Teplota příjemná a po dopoledních přeháňkách se výborně dýchalo. Šli jsme vycházkovým tempem okruh kolem Karlova a mnozí získali cenné trofeje do naší soutěže za správné odpovědi. Po návratu byla svačina - pečivo a pomazánka. Žáci čtvrté třídy poté přešli do budovy hotelu Kamzík, kde hodinu věnovali vodním hrátkám v bazénu. Ostatní žáci se věnovali čtení, psaní dopisů a pohledů, doplňovali údaje do svých pobytových deníků. Po večeři - dukátové buchtičky s krémem jsme začali plnit úkoly BOBŘÍKA ZNALOSTÍ.

Také středa 29.3.2017 byla dnem slunečným s občasným mráčkem a slabým vánkem. Po rautové snídani byla zahájena výuka ve druhých, třetích a čtvrtých třídách. Žáci pátých tříd absolvovali svůj ekoprogram, který zahájili na terase poznávačkou rostlin, hledáním ptáků dle poskytnutých nápověd, prověřením místopisných pojmů. Následně se přesunuli do lesa, kde se rozdělili do tří týmů. V rámci časového limitu týmy sbíraly smrkové šišky. Ty se staly stavebním materiálem pro psaní textových zpráv. Po návratu do budovy se páťáci a žáci ze Starého Bohumína připravovali na výlet do Karlovy Studánky. Po obědě - zeleninová polévka, masové koule, těstoviny a rajská omáčka - vyrazili na autobusovou zastávku pro směr Karlova Studánka. V lázeňském městečku jsme prošli nejzajímavější místa - lázeňské budovy, umělý vodopád, geologickou expozici, pitný altán, sochu Radegasta, lanové sportoviště u základní školy a přitom i něco utráceli za pohledy, upomínkové předměty, lázeňské oplatky a jiné pamlsky. Všechny nás překvapilo neskutečné množství žab, které se začaly stěhovat k vodě - zdejšímu rybníku. Vypadalo to, že nejsme v Karlově Studánce, ale Žabí Lhotě. Prostě ohromný přírodní zážitek v reálném čase a místě. Skupiny, které zůstaly v Karlově sportovaly ve zdejším relaxačním areálu a soutěžili v netradičních disciplínách v lese. Tento program budeme v následujících dnech opakovat, ale přitom prohodíme skupiny žáků. Po večeři - zeleninovo-kuřecí rizoto s okurkem jsme měli filmový večer. Promítal se film Ledové království.

Je večer 28.3.2017, venku se stmívá a my hodnotíme uplynulý den. A jaký byl? Ráno nás z pelíšku vytáhlo sluníčko, které nás provázelo celým dnem, nebe bylo bez mráčku, absolutní bezvětří, teploty vysoké, nádherné azuro. Po rautové snídani, kde každý našel něco k chuti, se žáci třetích, čtvrtých a pátých tříd věnovali školní práci a druháci měli svůj ekoprogram ve venkovním přírodním prostředí s názvem Barvy lesa. Všichni se sešli u chutného oběda - krupicové polévky a vepřových nudliček s rýží a poté relaxovali v rámci poledního klidu. Po jeho ukončení jsme se všichni vydali prozkoumat obec Malou Morávku. Měli jsme štěstí, že v místním kostele probíhaly přípravy na svátky jara a byl přítomen správce místní farnosti, který nás aktivně pozval k návštěvě a prohlídce kostela. Během poutavého výkladu nás seznámil s historií kostela a odpovídal na řadu zvídavých otázek žáků. Zasportovali jsme si na místním dětském hřišti a nakoupili drobnosti ve zdejší prodejně. Po návratu jsme si pošmákli na odpolední svačině - pečivo, salámová pomazánka, čaj. Před večeří jsme podle rozlosovaných družstev /VLČÁCI, SURIKATY, TERMITI, PANTEŘI, SVĚTLUŠKY, JEŠTĚRKY/ stavěli v lese domky pro skřítky. Stavby byly velice propracované do nevídaných detailů, například jedna skupinka měla dílnu pro skřítka i s verpánkem. Po večeři - bramborový guláš s uzeninou a chlebem - jsme soutěžili a zaznamenali poznámky do pobytového deníku - dnes jsme splnili BOBŘÍKA ZRUČNOSTI. Zatím jsme všichni zdraví až na několik drobných odřenin.

Zasíláme srdečné pozdravy do Bohumína a informujeme, že nejsložitější logistická část tj. přesun a ubytování se realizovala bez zásadních komplikací. Cesta byla pohodová, zdravotní zastávku jsme měli podle autobusů /1 autobus před Bruntálem a 1 autobus za Bruntálem/. Na místo jsme dorazili v 10.35 hodin. Ubytovali jsme se do 11.30 hodin, následovalo vybalovaní a ve 12.45 hodin oběd - brokolicová polévka, kuřecí řízek s bramborovou kaší a švestkovým kompotem. Po odpoledním klidu jsme měli první velký nástup s poučením o bezpečnosti, seznámením se s pedagogickým doprovodem a dohodnutím pravidel pobytu. Následoval vycházkový okruh na horní konec Karlova kolem sjezdovek, kde se stále lyžuje za nádherného slunečného počasí. Po návratu jsme posvačili výborný moučník a doplnili tekutiny. Před večeří si každý pokoj připravil svoji vizitku, která je v tomto čase umístěna na dveřích od pokoje. Po večeři - halušky se zelím - jsme založili deníky pobytu a uskutečnili první zápis. Tentokrát budeme plnit BOBŘÍKY. Po osmé hodině zahajujeme večerní očistné procesy a devátá hodina je hodinou večerního klidu.