SVĚT TECHNIKY

25.04.2023 07:26

V pondělí 24. 4. se žáci 8. tříd vypravili do Ostravy Vítkovic, kde navštívili populárně naučné centrum Svět techniky. Kromě prohlídky expozic a návštěvy 3D kina se každý žák zapojil do jednoho ze tří předem vybraných výukových programů.

V hodinách slohu napsali o exkurzi:

Naše skupina si vybrala program Teorie modré krve. Dozvěděli jsme se mnoho nových věcí, např. kdo má modrou krev a kdo zelenou. Vyzkoušeli jsme si také, jaké by to bylo být mudrcem. Nechyběl kvíz a úplně nejlepší byla pohybová aktivita, během které jsme si zkusili, jaké by to bylo, kdybychom byli červenými krvinkami. Všichni jsme si to moc užili a odnesli jsme si cenné informace, jak do biologie, tak do života.

Lucie Wrožynová, 8.B

Dozvěděli jsme se, že jsou různé barvy krve – žlutá, modrá a samozřejmě červená. Ukazovali jsme si typy bílých krvinek, např. monocyty a neutrofily. Zkoušeli jsme rozeznat nemoc podle krve, to jsme museli spočítat bílé a červené krvinky, krevní destičky a změřit plazmu.

Patrik Wawrzeszka, 8.C

V programu Robot – Ozobot II jsme nejdříve zhlédli prezentaci o tom, jak roboti fungují. Potom jsme dostali Lego a stavěli vlastního robota. Museli jsme ho naprogramovat, aby jezdil. Zkoušeli jsme i senzory, které robot měl – pohybový, dotekový a světelný. Museli jsme přemýšlet, jak poskládat příkazy, aby robot fungoval. Nakonec přišel nejtěžší úkol, robot se musel otáčet a pomocí pohybového senzoru se měl rozjet naproti nám. Některým skupinkám se podařilo i tento nelehký úkol splnit.              

Josef Gonsorčík, 8.B

Ve skupince zaměřené na výtvarnou techniku Linoryt jsme se dozvěděli, jak se v minulosti touto nejstarší grafickou technikou vytvářely obrazy. Nejstarším způsobem bylo rytí, později lept. Potom jsme dostali papír, na který jsme namalovali cokoliv, co jsme chtěli, pak jsme obrázek obtiskli pomoc tužky na lino a začali pracovat s dlátky a rydly, kterými jsme vyryli čáry. Celý obrázek jsme načernili pomocí válečku a dali do lisu. A když jsme to vytáhli, vznikl obrázek na papíru.

Denisa Škutová, 8.C

Žáci se hravou formou seznámili se zajímavostmi ze světa vědy a techniky, vrátili se domů spokojeni po příjemně stráveném dopoledni.

Naše poděkování patří zřizovateli školy, který výukové programy pro žáky uhradil.

Mgr. L. Ptáková