ŠvP KARLOV POD PRADĚDEM

03.04.2016 12:01

Srdečně zdravíme všechny, kteří zůstali v Bohumíně a současně hlásíme, že přesun se zdařil bez dopravních i zdravotních komplikací. Nabalená zavazadla se nám společným úsílím podařilo dostat do cílového místa určení. Před obědem začínáme vybalovat a třídit. Obědváme ve 12.30 hodin a následuje průzkumná vycházka do okolí. Počasí nádherné - slunečno a teplo. Prošli jsme úsek podél potoka ke zdejšímu SKI areálu a zpět. Na sjezdovkách jsou zbytky sněhu, lyžařské sezóna je ukončena. Po svačině - tvarohový koláč s jablky - jsme sehráli několik kol míčového krále. Večer jsme ukončili založením pobytového deníku.

Dnešní ráno nás přivítalo znovu slunečnými paprsky, které nás provázely celým dnem. Po snídaňovém rautu jsme se účastnili přednášky pana Michala Ulrycha - pracovníka CHKO JESENÍKY, který nás seznámil s místními zajímavostmi ze světa rostlin a zvířat. Jeho prezentace byla doplněna mnoha obrázky, které doplňovaly zvuky konkrétních zde žijících druhů zvířat. Po přednášce jsme vyrazili dle jednotlivých tříd realizovat příslušný program - výuka, eko-program, cvičení v terénu. Po vydatném obědě - smažené kuřecí stehno s brambory a salátem, následoval odpolední klid. Odpoledne jsme prožili v lese u různých tvořivých činností. A po odpolední svačině jsme vyšli do 1,5 km vzdáleného centra Malé Morávky na prohlídku obce a zdejšího kostelíku. Po návratu a večeři jsme doplnili informace do deníku.

Také úterní ráno bylo zalité sluníčkem a stejně tak i celý den. Po rautové snídani se žáci ZŠ Starý Bohumín vypravili do místní části Vápenná - lokalita místními zvaná jako Mlýnky, kde zahájili eko-program Barvy lesa a voda kolem nás. Během dopoledne opravili i většinu vodních mlýnků na zdejším potůčku. Žáci velké školy měli výuku částečně v budově, na louce a v lese. Po obědě se žáci 2.BC a 3.B vypravili na první výlet do nedaleké Karlovy studánky - geologická expozice, umělý vodopád, socha děda Praděda, pitný pavilon, cukrárna, Letní lázně, kostelík, hřiště u školy a výstup na Hvězdu. Ostatní žáci zůstali v Karlově, kde bojovali o body do probíhající soutěže - sběr šišek na čas, jejich využití při tvorbě kreativních šišo nápisů. Po večeři jsme společně sledovali film na přání, následovala večerní hygiena a kontrola případného výskytu klíšťat. Děkujeme za milý dopis, který byl dnes adresován do rukou všech ve škole v přírodě působících pedagogů.

Středa byla v dopoledních hodinách podmračená, dokonce krátce bouřilo a pršelo, odpoledne bylo bez srážek a polojasné. 2.A i přesto po snídani vyrazila za svým programem v přírodě a provedla kontrolu mlýnků na potoce. Déšť nás donutil využít krytou odpočívku v lese a provést úpravu programu. Ostatní třídy měly dopoledne klasickou výuku na budově. Po obědě - kuřecí nudličky se zeleninou a rýží - a odpoledním klidu se vyčasilo. Vyšli jsme na Kapličkový vrch s vyhlídkou do kraje a pokračovali lesem zpět do Karlova - celý okruh měl 4 km. Po odpolední svačině jsme stihli vyzkoušet nedalekou venkovní posilovnu. A po večeři zůstal čas na zbytek filmu na přání.

Sluneční paprsky opět vítaly čtvrteční den, ale teploty předchozích dnů jsme se nedočkali. V dopoledním programu se skupina 3.B a 2.B vypravila do lokality "MLÝNKY", kde jsme společně plnili eko-program a následně si hráli na vodohospodáře. Všechny mlýnky se nám podařilo uvést do provozu a přitom jsme vybudovali několik mostů a hrází. Ostatní třídy měly vyučování. Vzhledem k slunečnému počasí jsme po posunutém obědu - hovězí guláš s knedlíkem - třídu 2.A a žáky ze Starého Bohumína vyslali na odpolední výlet do Karlovy Studánky. Poznávací výlet se vydařil i přes půlhodinový deštík, který jsme přečkali v prostorách tamního hotelu. Žáci ostatních tříd se vžili do role sběračů přírodních materiálů, které následně využili k velmi kreativním stavbám. Mnohým jejich aktivita přinesla další zlatky do probíhající soutěže. Po večeři - špenát, brambory a vejce - jsme doplnili záznamy do pobytového deníku.

Po celonočním dešti nás přivítalo podmračené ráno bez deště. Během dne nám však nepršelo, ale dosti se oproti předchozím dnům ochladilo. Po snídani se poslední skupina vypravila na nedaleké "MLÝNKY", aby se zabývala významem vody pro život a ověřila funkčnost vodních mlýnků. Některé bylo nutné po nočním dešti uvést znovu do provozu. Ostatní měli výuku a hodinu před obědem krátkou vycházku v okolí. Na oběd nám kuchaři připravili kuřecí plátek s rýží a po poledním klidu jsme všichni společně vyrazili na 3 km vzdálené skály pod Kopřivnou. Po návratu byla svačina, kterou vystřídala večeře - zapečené těstoviny s uzeninou a okurkem. Pak již nastala dlouho očekávaná chvíle pro vlnění se v rytmu hudby - diskotéka. Mnozí žáci se nám změnili před očima a taneční večer si užili. Dnes všichni usínali s hromadou zážitků.

Sobotní budíček jsme mírně posunuli a snídani si vychutnali až od 8.30 hodin. V dopoledním programu jsme hráli všechny možné i nemožné stolní hry v různých skupinách dle zájmu hráčů. U mnohých her se zapotili i dospěláci. Počasí bylo podmračené, deštivé a chladné. Oběd - přírodní rybí filé s bramborem a kompotem - jsme si posunuli na 11 hodin, abychom se dokázali přesunout do našeho výletního cíle, který je vzdálen od místa našeho pobytu 25 km. Autobus byl přesný a postupně nás ve dvou partách převezl za deštivého počasí na Sovinec. Během našeho hradního pobytu a prohlídky už pršet přestalo. Prošli jsme si prohlídkový okruh s průvodcem - jednotlivá nádvoří, obytné místnosti, strážnici, konírny a mučírnu. Sami jsme absolvovali prohlídku dalších hradních zákoutí a vrcholem byl výstup na věž s vyhlídkou do okolí. Také jsme utráceli za suvenýry, pohlednice a jiné upomínkové předměty. Přesun zpět do místa ubytování se podařil bez komplikací a tak jsme si mohli pochutnat na odpolední svačině a následné večeři - žemlovce. Poté jsme měli velké koupání, mytí vlasů a jejich fénování. Den uzavřela dětská filmová komedie.

Nedělní ráno bylo zamračené a deštivé, ale během dne se stav počasí zlepšil a tak jsme se pohybovali i v terénu. V dopolední části jsme sledovali druhý díl filmu na přání. Po obědě - masové kuličky s těstovinou a rajskou omáčkou - a poledním klidu jsme se zavrstvili do teplých vrstev a vyrazili na 5 km okružní procházku zdejší přírodou. Zajímavostí bylo, že ve vyšší poloze jsme v lese procházeli i mlžným úsekem díky vypařování vody po dešti. Po odpolední svačině a večeři - zeleninové rizoto - jsme doplňovali údaje do pobytového deníku. A po večerním koupání jsme sledovali vzdělávací film o ZOO Ostrava s řadou zajímavostí ze zákulisí života této instituce.

Nový týden nás přivítal polojasným počasím, které nám velice vyhovovalo, neboť na dnešní den jsme připravili nádherný výlet. Po snídani žáci 3.B a 2.C vyrazili do lesa na indiánskou hru. Ostatní žáci se učili a před obědem se šli projít. Oběd  - kuřecí řízek s bramborovou kaší a salátem - byl dnes již v 11 hodin, aby mohla ve 12 hodin vyjíždět první skupina žáků směr Rešov, kde jsme prošli vyhlášenou přírodní památku "REŠOVSKÉ VODOPÁDY". Celou 3,5 km trasu jsme ukončili v místním hostinci /jediné místo s možností nákupu pohlednic a suvenýrů/ a na sousedním hřišti. Večer byl plný kvízů se zaměřením na znalosti pohádek.

Ráno bylo podmračené, ale během dopoledne se vyčasilo a opět na nás svítilo sluníčko. V dopolední části programu jsme dokončili indiánskou hru se skupinami, které ještě nehrály. Ostatní měli výuku a vycházku do lesa. Po obědě - vepřové výpečky s knedlíkem a zelím - jsme se věnovali netradičním lesním sportům a kresbě barevnými křídami. Před večeří - dukátové buchtičky s krémem - jsme hledali správné odpovědi na záludné otázky EKO-listu. Po večeři jsme doplňovali údaje do pobytového deníku.

Poslední den pobytu, poslední vycházka, poslední aktivity. I tento den nás vítalo sluníčko a překrásná modrá obloha. Po snídani jsme krátce opakovali znalosti hlavně z českého jazyka a matematiky. A pak už jsme se věnovali sportování a různým činnostem v lese a kolem našeho ubytování. Přitom nám vyhládlo a proto jsme si pochutnali na posledním obědě - kuřecí rolce s rýží. V odpolední části jsme navštívili zdejší přírodní sportovní centrum, kde jsme soutěžili, sportovali na relax strojích, vytvářeli otisky a cvičili některé prvky jógy. Po odpolední svačině začal balící proces, který trval až do večeře. Následovalo závěrečné hodnocení a předávání diplomů, cen, medailí, účastnických listů a drobných pozorností. A zítra...hurá domů!!! Příjezd bude kolem 12.00 hodin, jestliže nenastanou žádné dopravní komplikace.