TAJEMNÁ INDONÉSIE

19.12.2017 07:16

V pondělí 18. 12. se žáci 6. tříd a 7.B zúčastnili unikátní výstavy Tajemná Indonésie ve Světě techniky v Dolní oblasti Vítkovic. Projekt o tajemných ostrovech Indonésie a Nové Guiney je největší akcí svého druhu díky rozsahu záběru, vystavených exponátů i  zpracování  výjimečných materiálů. Vznikl spoluprací  českých  cestovatelů. Nejslavnější cestovatelské dvojice Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda, kteří doplnili historickou část výstavy o dobové fotografie, mapy s  poznámkami  a o unikátní rukopis, s Miroslavem Stinglem, účastníka 11 výprav na Guineu, a  s Rudolfem Švaříčkem, cestovatelem nové generace.

Pro 89 žáků jsme měli připravený pracovní list, při jehož vyplňování si procvičovali práci s textem. Dozvěděli  se  o kmenech, které ještě dnes žijí v době kamenné, bojují v rituálních válkách, komunikují s duchy, nikdy neviděli kolo a za největší vymoženost považují kostěný nůž. Seznámili se zajímavými tématy – kanibalismus, lovci lebek, tajemné zvyky i velmi kruté rituály. Mohli zhlédnout i dokumentární filmy a blíže se tak seznámit se životem domorodců.

Vystaveného materiálu bylo mnoho, najít odpovědi na 20 otázek nebylo jednoduché, ale většina z nich pozorně četla a pilně vyplňovala, neboť  věděli, že za správně vyplněný pracovní list získají jedničku. Kontrola je čeká v příští hodině zeměpisu.

Mgr. Lenka Ptáková