VŠB-TU OSTRAVA - ZLEPŠI SI TECHNIKU

22.11.2017 11:25

Dne 9.11.2017 využili žáci devátých tříd nabídku VŠB-TU Ostrava k návštěvě svých vědeckých pracovišť v rámci akce - ZLEPŠI SI TECHNIKU. Bližší informace naleznete na: https://www.zlepsisitechniku.cz/o-projektu/. Jak celé setkání probíhalo ?

Většina z nás, žáků, se do technických oborů moc nehrne, jelikož mezi námi převládá názor, že jsou složité a nudné. Ale opak je pravdou. A toho byla důkazem akce VŠB s názvem „Zlepši si techniku“, na kterou jsme se 9. listopadu vydali i my, žáci devátých tříd Masarykovy základní školy.

Nejprve jsme se byli podívat na přehled jednotlivých fakult. Každý zástupce nám vysvětlil, co se na které studuje a jaké je uplatnění absolventů po studiu.  Čekaly nás i ukázky studentských vynálezů a některé z nich, např. řízení dronu či rýžování zlata, jsme si mohli vyzkoušet. Nadchlo nás i kouzlení s kovy, mobilní roboti, simulátor formule, 3D tisk a další technické vymoženosti.

V počítačovém centru nám odborníci vysvětlili, co je to „Superpočítač“ a k čemu se používá. Nikdo z nás nečekal, že pak uvidí obrovskou místnost plnou počítačových beden a drátů.

Nakonec jsme zhlédli představení brněnského Úžasného divadla fyziky, které neslo název Osvícení elektřinou. Zjistili jsme, jak vytvořit z ohně vír nebo co se stane, když do dusíku dáte žárovku, současně nás průvodci i dobře pobavili.

Z VŠB jsme odcházeli nadšeni a plni otázek. Jedna z nich se stále drala na povrch: Nezvolíme si přeci jen technický obor?

Anna Glučová, 9.A