V týdnu od 25. do 29. listopadu proběhl v Masarykově škole projektový týden na téma světadíly. Žáci všech ročníků se ponořili do objevování krás, tajemství a zajímavostí celého světa.
Naši nejmenší se věnovali tématu, které jim je nejbližší – zvířatům. Celý týden kreslili, vystřihovali a malovali zvířata všech koutů světa. Které zvíře je nejrychlejší? Které zvíře nejdál doskočí? Jak vypadá koala nebo slon africký? To už teď naši prvňáci přesně vědí!
Druhé třídy se proměnily v týmy malých geografů a vytvořily si svůj vlastní atlas světa. Výsledek? Barevná kniha plná obrázků, vlajek a zajímavostí.
Pro třetí třídu se projektový týden stal příležitostí prozkoumat svět zvířat zblízka. Navštívili zverimex, kde se seznámili s nejrůznějšími zvířátky – od želv přes papoušky až po drobné hlodavce. Mohli se také dozvědět, odkud daná zvířata pocházejí.
Společná exkurze do Slezského muzea v Opavě byla nezapomenutelným zážitkem pro čtvrté a třetí třídy. Děti si zde prohlédly expozici věnovanou fauně a flóře Slezska, ale nejvíc je zaujala africká část muzea. Vidět mohli na vlastní oči modely slona se slůnětem, žirafu nebo lva. Návštěva expozice byla pro mnohé splněným snem.
Nejstarší děti prvního stupně se věnovaly především projektům ve třídě. Vyhledávaly nejrůznější informace a zajímavosti o jednotlivých světadílech v encyklopediích či na internetu prostřednictvím školních iPadů nebo počítačů. Samotné téma projektového týdne mnohé z nich natolik zaujalo, že se mu věnovali nejen v rámci školní výuky, ale také doma ve svém volném čase. Informace získané doma pak tvořivě využívali ve škole. Projektovým týdnem tak žila nejen škola ale i mnohé rodiny našich žáků.
Šesťáci se nechali v hodinách výtvarné výchovy inspirovat dávným uměním domorodých kmenů a vytvořili originální kresby klokanů ve stylu, který napodobuje jejich jedinečný způsob ztvárnění australské přírody. V přírodopisu pak objevovali svět hub – od těch, které se využívají v tradiční čínské medicíně, až po ty, které dobře známe z naší kuchyně. V tělesné výchově se proměnili ve zvířecí závodníky – šplhali jako koaly, plazili se jako hadi, a dokonce si vyzkoušeli japonské bojové umění judo. Své dovednosti završili lovem „zvěře“, při kterém demonstrovali přesnou mušku při házení na terč.
Good Arvo! Naši sedmáci by se v Sydney či Melbourne rozhodně neztratili. V hodinách angličtiny s nadšením luštili australský slang, trénovali zastrašující tanec Haka a obdivovali kouzlo originálních zvuků starodávného didgeridoo. V dějepise pak vyrazili po stopách nomádů, a to jak dávných, tak současných. Věděli jste, že kumys je fermentovaný nápoj z kobylího mléka? V matematice se zase utkali s rudým klokanem – propočítávali jeho výšku, délku skoku a následně porovnávali své vlastní skokanské výsledky s jeho osmi až devíti metry.
Žáci osmých tříd zavítali na exkurzi do města Hlučína, kde se ponořili do historie i tradic. V Muzeu Hlučínska si otestovali smysly a vyzkoušeli si tradiční postupy, jako mletí mouky či výrobu bylinkové soli. Závěrem prozkoumali historické náměstí, středověké hradby z 15. století a další pamětihodnosti, které připomínají dlouhý kulturní vývoj našeho regionu. V hodinách literatury se poté vydali za otcem moderního fantasy, J. R. R. Tolkienem, který se narodil na africkém kontinentu a jehož dílo dodnes uchvacuje čtenáře po celém světě.
Deváťáci se v občanské výchově věnovali analýze nezaměstnanosti na různých kontinentech a pátrali po významných osobnostech chemie. V hodinách angličtiny oslavili Den díkůvzdání, při kterém se seznámili s tradicemi, historií a významem tohoto amerického svátku.
Projektový týden přinesl všem žákům spoustu nových poznatků i zábavy. Díky různorodým aktivitám si každý našel to své a zároveň měl příležitost naučit se něco nového o světě, ve kterém žijeme.
Během celého týdne byl upraven i jídelníček školní jídelny, který všem strávníkům představil typické menu z jednotlivých kontinentů.
Mgr. H. Martynková a V. Paková
MŮJ PRVNÍ ATLAS: 20241213_130850.PDF
Seifertova 601, 735 81 Bohumín