Den Země je již tradiční akce, která se opakuje každý rok ve stejný den a to 22. dubna ve snaze podpořit ochranu životního prostředí. Masarykova škola se k tomuto dni letos připojila o něco později. V úterý 30. 4. 2024 žáci a učitelé projevili nejen svou lásku k planetě Zemi, ale také podnikli konkrétní kroky k ochraně životního prostředí.
V rámci projektového dne s názvem DEN ZEMĚ si každá třída zvolila jiný program. Učitelé si s žáky popovídali o tom, jak je důležité se o naši planetu starat a poté se vydali na zajímavé poznávací aktivity a tvořili neméně zajímavé projekty k tématu životního prostředí, recyklaci a udržitelnému rozvoji.
Žáci prvních tříd vyrazili do ZOO v Ostravě, která podle jejich slov nikdy neomrzí. Do Ostravy odjeli také další ročníky z prvního stupně. Ti měli namířeno do Národního zemědělského muzea, kde se žáci seznámili s dlouholetou tradicí potravinářské výroby, zemědělské produkce a ukázkami zemědělské techniky.
Nebylo však podmínkou někam jezdit, když v Bohumíně máme nespočet pěkných míst k navštívení. Proto třída 3.A zamířila do Bohumínské modelové železnice a hned po návštěvě této „vláčkovny“ děti zdravě relaxovaly ve vedlejší solné jeskyňce. Nechyběla ani procházka parkem Petra Bezruče, ve kterém si žáci prošli naučnou stezku, a přitom poznávali zdejší stromy a keře.
I žáci druhého stupně podnikli zajímavé a podněcující exkurze. Třída 6.A se vydala do Archeoparku v Chotěbuzi, aby se zúčastnila programu s názvem Branou do minulosti. Zde se seznámili s každodenním životem našich předků a jejich řemesly. Největší atrakcí byla lukostřelba. To žáci 6.B se ve stejné chvíli vydali prozkoumat Hranickou propast a putovali po naučné stezce. Do Petrovic u Karviné vyjeli společně třídy 6.C a 8.B, aby navštívili Včelí banku. Po zajímavé besedě o životu včel si prohlédli prostředí farmy a proskleného úlu a nechyběla ani malá ochutnávka medu. Díky bohatého programu si vyzkoušeli vyrobit svíčky ze včelího vosku, vyplňovali pracovní listy formou křížovek a různých doplňovaček a za odměnu si každý žák odvezl malý med.
Sedmé třídy se rozjely směrem na východ – navštívili Zážitkové výukové centrum URSUS Dolní Lomná. Ve čtyřech skupinách se postupně seznámili se životem hmyzu, s vodním světem Beskyd a strávili čas bádáním na přilehlé zahradě. Protože přálo počasí, mohli létající hmyz pozorovat i chytat na rozkvetlé louce a vodní živočichy lovit v blízkém potůčku i místním rybníčku.
Dalším cílem byla záchranná stanice pro zraněná a opuštěná zvířata v Bartošovicích, kde se třídy 8.A společně s 8.C zúčastnili poutavého výukového programu zaměřeného na šelmy. Během programu se žáci dozvěděli mnoho zajímavostí o životě divokých šelem v našich lesích, o jejich ohrožení a o práci, kterou záchranná stanice vykonává pro jejich ochranu. Celá exkurze byla nejen poučná, ale také zábavná. Žáci měli možnost vidět zvířata a zároveň se seznámit s kulturním dědictvím regionu.
Další vzdělávací aktivitou zaměřenou na udržitelný rozvoj a péči o životní prostředí, byla výsadbová akce, během které se žáci 9. tříd společně s učiteli vydali pečovat o školní pozemek a také se věnovali přesazování a péči o školní pokojové rostliny. Tato činnost nejen přispívá ke zlepšení estetiky školního areálu, ale také k podpoře biodiverzity.
Nejen žáci, ale i učitelé se zúčastnili edukačních workshopů a besed zaměřených na problematiku životního prostředí. Celý den se diskutovalo o výzvách, kterým čelíme v souvislosti s klimatickými změnami, a také o tom, jak každý z nás může přispět k ochraně planety prostřednictvím drobných každodenních činností.
Masarykova základní škola svou aktivní účastí na Dni Země ukázala, že má pevný závazek vůči ochraně životního prostředí a udržitelnému rozvoji. A proto vede a podněcuje své žáky k aktivnímu zapojení a zodpovědnému chování ve prospěch naší planety.
Mgr. K. Grillová a V. Paková
Seifertova 601, 735 81 Bohumín