Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Základní škola > Aktuality ZŠ > DEN ZEMĚ

DEN ZEMĚDen Země je již tradiční akce, která se opakuje každý rok ve stejný den a to 22. dubna ve snaze podpořit ochranu životního prostředí. Masarykova škola se ktomuto dni letos připojila o něco později. Vúterý 30. 4. 2024 žáci a učitelé projevili nejen svou lásku k planetě Zemi, ale také podnikli konkrétní kroky k ochraně životního prostředí.

V rámci projektového dne snázvem DEN ZEMĚ si každá třída zvolila jiný program. Učitelé si sžáky popovídali o tom, jak je důležité se o naši planetu starat a poté se vydali na zajímavé poznávací aktivity a tvořili neméně zajímavé projekty ktématu životního prostředí, recyklaci a udržitelnému rozvoji. 

Žáci prvních tříd vyrazili do ZOO v Ostravě, která podle jejich slov nikdy neomrzí. Do Ostravy odjeli také další ročníky zprvního stupně. Ti měli namířeno do Národního zemědělského muzea, kde se žáci seznámili sdlouholetou tradicí potravinářské výroby, zemědělské produkce a ukázkami zemědělské techniky. 

Nebylo však podmínkou někam jezdit, když vBohumíně máme nespočet pěkných míst knavštívení. Proto třída 3.A zamířila do Bohumínské modelové železnice a hned po návštěvě této „vláčkovny“ děti zdravě relaxovaly ve vedlejší solné jeskyňce. Nechyběla ani procházka parkem Petra Bezruče, ve kterém si žáci prošli naučnou stezku, a přitom poznávali zdejší stromy a keře. 

I žáci druhého stupně podnikli zajímavé a podněcující exkurze. Třída 6.A se vydala do Archeoparku v Chotěbuzi, aby se zúčastnila programu s názvem Branou do minulosti. Zde se seznámili s každodenním životem našich předků a jejich řemesly. Největší atrakcí byla lukostřelba. To žáci 6.B se ve stejné chvíli vydali prozkoumat Hranickou propast a putovali po naučné stezce. Do Petrovic u Karviné vyjeli společně třídy 6.C a 8.B, aby navštívili Včelí banku. Po zajímavé besedě o životu včel si prohlédli prostředí farmy a proskleného úlu a nechyběla ani malá ochutnávka medu. Díky bohatého programu si vyzkoušeli vyrobit svíčky ze včelího vosku, vyplňovali pracovní listy formou křížovek a různých doplňovaček a za odměnu si každý žák odvezl malý med.

Sedmé třídy se rozjely směrem na východ – navštívili Zážitkové výukové centrum URSUS Dolní Lomná. Ve čtyřech skupinách se postupně seznámili se životem hmyzu, s vodním světem Beskyd a strávili čas bádáním na přilehlé zahradě. Protože přálo počasí, mohli létající hmyz pozorovat i chytat na rozkvetlé louce a vodní živočichy lovit v blízkém potůčku i místním rybníčku.

Dalším cílem byla záchranná stanice pro zraněná a opuštěná zvířata v Bartošovicích, kde se třídy 8.A společně s 8.C zúčastnili poutavého výukového programu zaměřeného na šelmy. Během programu se žáci dozvěděli mnoho zajímavostí o životě divokých šelem v našich lesích, o jejich ohrožení a o práci, kterou záchranná stanice vykonává pro jejich ochranu. Celá exkurze byla nejen poučná, ale také zábavná. Žáci měli možnost vidět zvířata a zároveň se seznámit s kulturním dědictvím regionu.

Další vzdělávací aktivitou zaměřenou na udržitelný rozvoj a péči o životní prostředí, byla výsadbová akce, během které se žáci 9. tříd společně s učiteli vydali pečovat o školní pozemek a také se věnovali přesazování a péči o školní pokojové rostliny. Tato činnost nejen přispívá ke zlepšení estetiky školního areálu, ale také k podpoře biodiverzity.

Nejen žáci, ale i učitelé se zúčastnili edukačních workshopů a besed zaměřených na problematiku životního prostředí. Celý den se diskutovalo o výzvách, kterým čelíme v souvislosti s klimatickými změnami, a také o tom, jak každý z nás může přispět k ochraně planety prostřednictvím drobných každodenních činností.

Masarykova základní škola svou aktivní účastí na Dni Země ukázala, že má pevný závazek vůči ochraně životního prostředí a udržitelnému rozvoji. A proto vede a podněcuje své žáky k aktivnímu zapojení a zodpovědnému chování ve prospěch naší planety.

Mgr. K. Grillová a V. Paková